Marx i Engels, Rani radovi, deveto jugoslavensko izdanje.

Pod imenom Rani radovi tiskan je u Zagrebu 1953. godine izbor iz djela Karla Marxa i Friedricha Engelsa, nastalih u ranom razdoblju njihove djelatnosti, 1843-1845. godine. Neka od tih djela ostala su u obliku rukopisa i nisu bila objavljena do 1930-ih godina; među njima su osobito značani Marxovi Ekonomsko-filozofski rukopisi iz 1844. Druga su pak bila objavjena u maloj tiraži i zaboravljena.

Predgovor prvom izdanju napisao je Predrag Vranicki. U predgovoru drugom izdanju iz 1960. on kaže da je prvo izdanje izašlo »u jeku napora jugoslavenskih marksista i svih naših naroda da našem socijalističkom kretanju dadu odgovarajući humanistički sadržaj i time prevladaju početne faze socijalističkog razvoja, kao i birokratsko-etatističke koncepcije socijalizma, do danas veoma rasprostranjene u svijetu. Socijalizam je u biti proces oslobađanja od raznih oblika ljudske alijeniranosti, pa i one koja ima oblik državno-najamnog odnosa, bez obzira o kakvoj se državi radi.« 

Izdanje je brzo postalo izvanredno popularno i do 1985. tiskano je sedam izdanja. Ideje mladog Marxa, koji u to doba nastupa prvenstveno kao filozof a ne kao ekonomist i sociolog, sanžno su utjecali na skupinu mladih filozofa i društvenih znanstvenika, koji su razvijali nedogmatski i tzv. stvaralački marksizam, odupirući se vulgarnom dogmatizmu tzv. dijalektičkog i historijskog materijalizma i društvenoj praksi birokratizma i staljinizma. Oni su sredinom 1960-ih postali poznati kao praxis filozofi.

Sadržaj