Zlatne altajske planine
Svjetska baštinaUNESCO
 Rusija
Registriran:1998.
Vrsta:Prirodno dobro
Mjerilo:X
Ugroženost:no
Referenca:UNESCO
Geografski položaj Altaja

Altaj je planinski masiv u srednjoj Aziji na razmeđi Rusije, Kine, Mongolije i Kazahstana.

Pruža se između pustinje Gobi na jugoistoku i Zapadnosibirske nizije na severozapadu u dužini od oko 2.000  km. Sastoji se od Ruskog Altaja (ili Altaja u užem smislu) Mongolskog i od Gobijskog Altaja. Najveći vrh celog masiva je Beluha sa 4.508 m, na Mongolskom Altaju.

Altaj je izvoršte velikih reka Oba i Irtiša.

Reka Katunj na Altaju

Altaj je staro gorje, građeno od kristalastih škriljaca, granita i paelozojskih naslaga, koje su u kvartaru uzdignute. Palozojske naslage obiluju željeznim, olovnom, bakarnim, cinkovim i srebrnim rudama i ugljem.

Klima je kontinentalna planinska sa prosečnom januarskom temperaturom od -15° (predgorje) do - 32° (međuplaninske kotline) i julskom od 14-16°. Godišnja količina padavina je u zapadnom i severozapadnom delu Altaja od 1000 do 2000 mm, a u jugoistočnomod 200 do 300 mm. Oko 800 km² pokriveni je lednicima, koji napajaju vodom mnogobrijne reke: Katunj, Bija, Buhtarma Čuja i dr. Šume zauzimaju oko 70% površine Altaja. Gornja granica im je 1.700 do 2.000 m.

Svjetska baština

Zlatne altajske planine su 2021. godine uvrštene na listu UNESCO-ove svjetske baštine.[1]

Na listi su tri cjeline, ukupne površine 16.178 km2:

U UNESCO-vom opisu lokaliteta, navedeno je da "regija predstavlja najpotpuniji slijed zona visinske vegetacije u centralnom Sibiru, od stepa, šumsko-stepskih, mješovitih šuma, subalpske vegetacije do alpske vegetacije". Područje je također važno stanište za ugrožene životinjske vrste kao što je snježni leopard.

Izvori

  1. „Rusija, spomenici upisani na listu svjetske baštine”. UNESCO: Svjetska baština. Pristupljeno 19. 1. 2023. 
  2. „Zlatne altajske planine - br.768”. UNESCO: Svjetska baština - whc.unesco.org. Pristupljeno 9. 4. 2023. (en)

Literatura

Altajske planine na Wikimedijinoj ostavi