Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
---|---|---|---|
Arrangør | Det afrikanske friidrettsforbundet | ||
Vertsby | Marrakech | ||
Vertsland | Marokko | ||
Arena(er) | Stade de Marrakech | ||
Dato | 10. til 14. august 2014 | ||
Utgavenummer | 19 | ||
Deltakernasjoner | 47 | ||
Deltakere | 548 | ||
Øvelser | 44 | ||
Nettsted | Offisielt nettsted |
Afrikamesterskapet i friidrett 2014 ble arrangert i Marrakech i Marokko fra 10. til 14. august 2014. Dette var det 19. Afrikamesterskapet i friidrett som ble arrangert.
Dette var andre gang Afrikamesterskapet ble arrangert i Marokko, første gang var i 1984.
Øvelser ved Afrikamesterskapet i friidrett 2014 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||||
100 m | menn | kvinner | ||||
200 m | menn | kvinner | ||||
400 m | menn | kvinner | ||||
800 m | menn | kvinner | ||||
1500 m | menn | kvinner | ||||
5000 m | menn | kvinner | ||||
10 000 m | menn | kvinner | ||||
100 m hekk | kvinner | |||||
110 m hekk | menn | |||||
400 m hekk | menn | kvinner | ||||
3000 m hinder |
menn | kvinner | ||||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||||
4×400 m stafett | menn | kvinner | ||||
Landeveisøvelser | ||||||
20 km kappgang | menn | kvinner | ||||
Tekniske øvelser | ||||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||||
Tresteg | menn | kvinner | ||||
Høydehopp | menn | kvinner | ||||
Stavsprang | menn | kvinner | ||||
Kulestøt | menn | kvinner | ||||
Diskoskast | menn | kvinner | ||||
Spydkast | menn | kvinner | ||||
Sleggekast | menn | kvinner | ||||
Sammensatte øvelser | ||||||
Sjukamp | kvinner | |||||
Tikamp | menn |
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter detaljer |
Hua Wilfried Koffi Elfenbenskysten |
10,05 | Mark Jelks Nigeria |
10,07 | Monzavous Edwards Nigeria |
10,16 |
200 meter detaljer |
Hua Wilfried Koffi Elfenbenskysten |
20,25 | Isaac Makwala Botswana |
20,51 | Carvin Nkanata Kenya |
20,53 |
400 meter detaljer |
Isaac Makwala Botswana |
44,23 CR | Wayde van Niekerk Sør-Afrika |
45,00 | Boniface Mucheru Kenya |
45,07 |
800 meter detaljer |
Nijel Amos Botswana |
1.48,54 | Mohammed Aman Etiopia |
1.48,56 | Taoufik Makhloufi Algerie |
1.49,08 |
1500 meter detaljer |
Ayanleh Souleiman Djibouti |
3.42,49 | Asbel Kiprop Kenya |
3.42,58 | Ronald Kwemoi Kenya |
3.42,59 |
5000 meter detaljer |
Caleb Mwangangi Ndiku Kenya |
13.34,27 | Isaiah Kiplangat Koech Kenya |
13.35,73 | Abrar Osman Adem Eritrea |
13.36,42 |
10.000 meter detaljer |
Nguse Amlosom Eritrea |
28.11,07 | Mustapha El Aziz Marokko |
28.11,36 | Josphat Bett Kenya |
28.11,61 |
110 m hekk detaljer |
Tyron Akins Nigeria |
13,57 | Alex Al-Ameen Nigeria |
13,78 | Martins Ogierakhi Nigeria |
13,80 |
400 m hekk detaljer |
Cornel Fredericks Sør-Afrika |
48,78 | Amaechi Morton Nigeria |
48,92 | Nicholas Bett Kenya |
49,03 |
3000 m hinder detaljer |
Jairus Birech Kenya |
8.34,79 | Jonathan Ndiku Kenya |
8.37,67 | Ezekiel Kemboi Kenya |
8.39,30 |
4×100 m stafett detaljer |
Nigeria Ogho-Oghene Egwero Monzavous Edwards Obinna Metu Mark Jelks |
38,80 | Ghana Daniel Gyasi Solomon Afful Emmanuel Dassor Timothy Abeyie |
39,28 | Algerie Mahmoud Hammoudi Ali Bouguesba Skander Djamil Athmani Soufiane Bouhadda |
39,89 |
4×400 m stafett detaljer |
Botswana Pako Seribe Nijel Amos Leaname Maotoanong Isaac Makwala |
3.01,89 | Nigeria Noah Akwu Robert Simmons Miles Ukaoma Amaechi Morton |
3.03,09 | Kenya Mark Mutai Solomon Buoga Nicholas Bett Boniface Mucheru |
3.07,35 |
20 km kappgang detaljer |
Lebogang Shange Sør-Afrika |
1.26,58 | Samuel Kireri Gathimba Kenya |
1.27,11 | Mohamed Ameur Algerie |
1.27,48 |
Høydehopp detaljer |
Kabelo Kgosiemang Botswana |
2,28 | Fernand Djoumessi Kamerun |
2,25 | Younis Mohamed Sudan |
2,22 |
Stavsprang detaljer |
Cheyne Rahme Sør-Afrika |
5,41 CR | Mohamed Amine Romdhana Tunisia |
5,00 | Mouhcine Cheaouri Marokko |
5,00 |
Lengdehopp detaljer |
Zarck Visser Sør-Afrika |
8,08 | Khotso Mokoena Sør-Afrika |
8,02 | Ruswahl Samaai Sør-Afrika |
7,84 |
Tresteg detaljer |
Khotso Mokoena Sør-Afrika |
17,03 | Tosin Oke Nigeria |
16,97 | Roger Haitengi Namibia |
16,72 |
Kulestøt detaljer |
Orazio Cremona Sør-Afrika |
19,84 | Jaco Engelbrecht Sør-Afrika |
18,87 | Franck Owaka Republikken Kongo |
18,74 |
Diskos detaljer |
Victor Hogan Sør-Afrika |
62,87 | Russell Tucker Sør-Afrika |
62,15 | Stephen Mozia Nigeria |
57,11 |
Sleggekast detaljer |
Mostafa Al-Gamel Egypt |
79,09 CR | Chris Harmse Sør-Afrika |
73,90 | Driss Barid Marokko |
60,17 |
Spydkast detaljer |
Julius Yego Kenya |
84,72 | Ihab Abdelrahman El Sayed Egypt |
83,59 | Robert Oosthuizen Sør-Afrika |
77,81 |
Tikamp detaljer |
Larbi Bouraada Algerie |
8311 CR | Guillaume Thierry Mauritius |
7312 | Atsu Nyamadi Ghana |
6946 |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Event | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 meter detaljer |
Blessing Okagbare Nigeria |
11,00 CR | Murielle Ahouré Elfenbenskysten |
11,03 | Marie-Josée Ta Lou Elfenbenskysten |
11,20 |
200 meter detaljer |
Murielle Ahouré Elfenbenskysten |
22,36 | Marie-Josée Ta Lou Elfenbenskysten |
22,87 | Dominique Duncan Nigeria |
22,98 |
400 meter detaljer |
Folashade Abugan Nigeria |
51,21 | Kabange Mupopo Zambia |
51,21 | Patience Okon George Nigeria |
51,68 |
800 meter detaljer |
Eunice Sum Kenya |
1:59,45 | Janeth Jepkosgei Kenya |
1:59,74 | Agatha Jeruto Kenya |
1:59,84 |
1500 meter detaljer |
Hellen Obiri Kenya |
4:09,53 | Dawit Seyaum Etiopia |
4:10,92 | Rababe Arafi Marokko |
4:12,08 |
5000 meter detaljer |
Almaz Ayana Etiopia |
15:32,72 CR | Genzebe Dibaba Etiopia |
15:42,16 | Janeth Kisa Kenya |
15:54,04 |
10.000 meter detaljer |
Joyce Chepkirui Kenya |
32:45,27 | Emily Chebet Kenya |
32:45,28 | Belaynesh Oljira Etiopia |
32:49,39 |
100 m hekk detaljer |
Rikenette Steenkamp Sør-Afrika |
13,26 | Rosvitha Okou Bodjiho Elfenbenskysten |
13,26 | Nichole Denby Nigeria |
13,27 |
400 m hekk detaljer |
Wenda Theron Nel Sør-Afrika |
55,32 | Amaka Ogoegbunam Nigeria |
55,46 | Francisca Koki Kenya |
55,84 |
3000 m hinder detaljer |
Hiwot Ayalew Etiopia |
9:29,54 CR | Sofia Assefa Etiopia |
9:30,20 | Salima El Ouali Alami Marokko |
9:33,02 |
4×100 m stafett detaljer |
Nigeria Gloria Asumnu Lawreta Ozoh Dominque Duncan Blessing Okagbare |
43,56 | Elfenbenskysten Tryphene Kouame Adjoua Mireille Parfaite Gaha Nanzie Adeline Gouenon Marie-Josée Ta Lou |
43,99 | Ghana Flings Jo Owusu-Agyapong Gemma Yacoba Acheampong Beatrice Gyaman Janet Amponsah |
44,06 |
4×400 m stafett detaljer |
Nigeria Patience George Okon Regina George Ada Benjamin Folashade Abugan |
3:28,87 | Kenya Jecinta Shikanda Francisca Koki Janeth Jepkosgei Maureen Jelagat |
3:32,26 | Botswana Goitseone Seleka Lydia Casey Mashila Loungo Matlhaku Christine Botlogetswe |
3:40,28 |
20 km kappgang detaljer |
Grace Wanjiru Njue Kenya |
1:37,04 | Emily Ngii Kenya |
1:38,12 | Askale Tiksa Etiopia |
1:40,05 |
Høydehopp detaljer |
Rhizlane Siba Marokko |
1,80 | Besnet Mohamed Egypt |
1,80 | Ariyat Dibow Ubang Etiopia |
1,78 |
Stavsprang detaljer |
Syrine Balti Tunisia |
4,10 | Nisrin Dinar Marokko |
3,80 | Dorra Mahfoudhi Tunisia |
3,70 |
Lengdehopp detaljer |
Ese Brume Nigeria |
6,50 | Chinazom Amadi Nigeria |
6,40 | Joelle Mbumi Nkouindjin Kamerun |
6,25 |
Tresteg detaljer |
Joelle Mbumi Nkouindjin Kamerun |
14,02 | Nadia Eke Ghana |
13,40 | Blessing Ibrahim Nigeria |
13,35 |
Kulestøt detaljer |
Auriol Sally Dongmo Mekemnang Kamerun |
16,84 | Chinwe Okoro Nigeria |
16,40 | Lezaan Jordaan Sør-Afrika |
15,31 |
Diskos detaljer |
Chinwe Okoro Nigeria |
59,79 CR | Nikki Okwelogu Nigeria |
51,66 | Amina Elmouden Marokko |
48,21 |
Slegge detaljer |
Laetitia Bambara Burkina Faso |
65,44 | Amy Sène Senegal |
64,66 | Sarah Ben Saad Tunisia |
60,97 |
Spydkast detaljer |
Sunette Viljoen Sør-Afrika |
65,32 CR | Mary Nartey Ghana |
52,57 | Selma Jessika Rosun Mauritius |
48,04 |
Sjukamp detaljer |
Marthe Koala Burkina Faso |
5454 | Elizabeth Dadzie Ghana |
5286 | Bianca Erwee Sør-Afrika |
5086 |
AR Områderekord · CR Mesterskapsrekord · CUR Mesterskapsrekord (U23) · DNF Ikke fullført · DNS Ikke møtt til start · DQ Diskvalifisert · EL Årsbeste i Europa · MR Banerekord · NR Nasjonal rekord · OR Olympisk rekord · PB Personlig rekord · SB Sesongbestenotering for utøveren · WL Årsbeste i verden · WJR Juniorverdensrekord · WR Verdensrekord · MWR Verdensrekord veteraner · DLR Diamond League-rekord |
Vertsland
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sør-Afrika | 10 | 5 | 4 | 19 |
2 | Nigeria | 8 | 9 | 7 | 24 |
3 | Kenya | 7 | 8 | 10 | 25 |
4 | Botswana | 4 | 1 | 1 | 6 |
5 | Elfenbenskysten | 3 | 4 | 1 | 8 |
6 | Etiopia | 2 | 4 | 2 | 8 |
7 | Kamerun | 2 | 1 | 1 | 4 |
8 | Burkina Faso | 2 | 0 | 0 | 2 |
9 | Marokko | 1 | 2 | 5 | 8 |
10 | Egypt | 1 | 2 | 0 | 3 |
11 | Tunisia | 1 | 1 | 2 | 4 |
12 | Algerie | 1 | 0 | 3 | 4 |
13 | Djibouti | 1 | 0 | 1 | 2 |
13 | Eritrea | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Ghana | 0 | 4 | 2 | 6 |
16 | Mauritius | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Senegal | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Zambia | 0 | 1 | 0 | 1 |
19 | Republikken Kongo | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Namibia | 0 | 0 | 1 | 1 |
19 | Sudan | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 44 | 44 | 44 | 132 |
|
|
|
|