The 1989 Icelandic Cup was the 30th edition of the National Football Cup.
It took place between 29 May 1989 and 27 August 1989, with the final played at Laugardalsvöllur in Reykjavik. The cup was important, as winners qualified for the UEFA Cup Winners' Cup (if a club won both the league and the cup, the defeated finalists would take their place in the Cup Winners' Cup).
The 10 clubs from the 1. Deild entered in the last 16, with clubs from lower tiers entering in the three preliminary rounds. Teams played one-legged matches. In case of a draw, a penalty shoot-out took place (there were no replays, unlike in previous years).
Fram Reykjavik won their seventh Icelandic Cup, beating KR Reykjavik in the final, and so qualifying for Europe.
Team 1 | Team 2 | Result |
---|---|---|
Grótta Seltjarnarnes | ÍBV Vestmannaeyjar (D2) | 1 - 5 |
Leiftur Olafsfjordur (D2) | Reynir Arskrofjordur | 1 - 0 |
AEgir þorlákshöfn | UMF Njarðvík | 0 - 2 |
UMF Skallagrimur | Breiðablik Kopavogur (D2) | 1 - 2 |
Leiknir Fáskrúðsfjörður | Sindri Hofn | 2 - 0 |
Höttur Egilsstaðir | Valur Reyðarfjörður | 3 - 2 |
Huginn Seyðisfjörður | Einherji (D2) | 2 - 2 (Huginn Seyðisfjörður win on penalties) |
KS Siglufjörður | UMFS Dalvík | 5 - 1 |
Völsungur Húsavík (D2) | Magni Grenivík | 1-0 |
Ernir Isafjörður | Augnablik | 0 - 1 |
Víðir Garður (D2) | Snaefell | 0 - 0 (Víðir Garður win on penalties) |
Hafnir Keflavík | Afturelding Mosfellsbær | 3 - 1 |
IK Kopavogur | IR Reykjavik (D2) | 2 - 1 |
Hvöt Blönduós | Tindastoll Saudarkrokur (D2) | 0 - 7 |
þrottur Reykjavik (D3) | Haukar Hafnarfjörður (D4) | 2 - 0 |
UMF Grindavík (D3) | Hamar Hveragerði | 3-1 |
Vikverji | Armann Reykjavik | 7 - 4 aet |
þrottur Norðfjörður | Austri Eskilfjörður | 2 - 0 |
Team 1 | Team 2 | Result |
---|---|---|
Reynir Sandgerði | Stjarnan Gardabaer (D2) | 0–7 |
Augnablik | Hafnir Keflavik | 10–2 |
Leiftur Olafsfjordur (D2) | Völsungur Húsavík (D2) | 1 -2 |
Höttur Egilsstaðir | Leiknir Fáskrúðsfjörður | 2 - 4 |
Víðir Garður (D2) | IK Kopavogur | 3 - 1 |
þrottur Reykjavik (D3) | UMF Njarðvík | 3 - 0 |
ÍBV Vestmannaeyjar (D2) | Stokkseyri | 6–0 |
Arvakur Háskola | Vikverji | 0–1 |
UMF Selfoss (D2) | Vikingur Olafsvik | 6–0 |
þrottur Norðfjörður | Huginn Seyðisfjörður | 4-4 (Huginn Seyðisfjörður win on penalties) |
Tindastoll Saudarkrokur (D2) | KS Siglufjörður (D3) | 1–0 |
UMF Grindavík (D3) | Breiðablik Kopavogur (D2) | 3–2 |
Team 1 | Team 2 | Result |
---|---|---|
þrottur Norðfjörður (D3) | Vikverji | 4 - 0 |
UMF Grindavík (D3) | Víðir Garður (D2) | 0 - 1 |
Tindastoll Saudarkrokur (D2) | Völsungur Húsavík (D2) | 3 - 2 |
Augnablik | ÍBV Vestmannaeyjar (D2) | 1-13 |
Stjarnan Gardabaer (D2) | UMF Selfoss (D2) | 0- 1 |
Leiftur Fáskrúðsfjörður | Huginn Seyðisfjörður | 0 - 3 |
Team 1 | Team 2 | Result |
---|---|---|
Valur Reykjavik (D1) | Vikingur Reykjavik (D1) | 2 - 1 aet |
þrottur Reykjavik (D3) | Huginn Seyðisfjörður | 5 - 2 aet |
þor Akureyri (D1) | ÍBV Vestmannaeyjar (D2) | 0 - 1 aet |
Víðir Garður (D2) | UMF Selfoss (D2) | 0 - 0 (Víðir Garður win on penalties) |
Tindastoll Saudarkrokur (D2) | KR Reykjavik (D1) | 2 - 2 (KR Reykjavik win on penalties) |
FH Hafnarfjörður (D1) | ÍA Akranes (D1) | 1 - 6 |
KA Akureyri (D1) | Fram Reykjavik (D1) | 0 - 1 |
Fylkir Reykjavik (D1) | ÍBK Keflavík (D1) | 0 - 2 aet |
Team 1 | Team 2 | Result |
---|---|---|
þrottur Reykjavik (D3) | ÍBK Keflavík (D1) | 2 - 3 |
Valur Reykjavik (D1) | KR Reykjavik (D1) | 0 - 1 |
ÍA Akranes (D1) | ÍBV Vestmannaeyjar (D2) | 2 - 4 |
Víðir Garður (D2) | Fram Reykjavik (D1) | 1 - 2 |
Team 1 | Team 2 | Result |
---|---|---|
ÍBK Keflavík (D1) | Fram Reykjavik (D1) | 3 - 4 |
ÍBV Vestmannaeyjar (D2) | KR Reykjavik (D1) | 2 - 3 |
Fram Reykjavik (D1) | 3–1 | KR Reykjavik (D1) |
---|---|---|
Guðmunður Steinsson 10', 28' Petur Ormslev 17' |
http://www.ksi.is/mot/motalisti/leikskyrsla/?Leikur=194761 (Report) | Petur Petursson 14' |