| ||||||
Kommitté | British Olympic Association | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 2012 i London | ||||||
Deltagare | 541 deltagare i 26 grenar | |||||
Fanbärare | Chris Hoy | |||||
| ||||||
| ||||||
Storbritannien i olympiska sommarspelen | ||||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Storbritannien i olympiska vinterspelen | ||||||
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 | ||||||
Storbritannien i andra olympiska spel | ||||||
1906 |
Storbritannien, genom dess olympiska kommitté, deltog som värdnation vid de olympiska sommarspelen 2012 mellan den 27 juli och 12 augusti 2012.[1]
London är den första staden att ha arrangerat tre olympiska sommarspel[2][3] efter att ha arrangerat spelen 1908 och 1948.[4][5]
Storbritannien tävlade i olympiska spelen under förkortningen GBR, en förkortning som de tilldelades inför olympiska sommarspelen 1908. Laget är även känt under namnet Team GB (från Great Britain).[6] Detta namn orsakade en viss kritik från Nordirland (som också tävlade under samma flagg som Storbritannien) som hellre skulle sett namnet Team UK (från United Kingdom).[7][8] Storbritanniens kläder designades av Stella McCartney.[9]
I egenskap av värdnation tilldelades man två kvotplatser.[10]
Spelare | Gren | Gruppnivå | Eliminering | Kvartsfinal | Semifinal | Final / brons | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Rajiv Ouseph | Herrsingel | Hurskainen (SWE) W 22–20 17–21 21–15 |
Cordón (GUA) L 21–12 17–21 19–21 |
i.u. | 2 | Gick inte vidare | ||||
Susan Egelstaff | Damsingel | Tvrdy (SLO) W 21–15 21–10 |
Sato (JPN) L 21–18 16–21 12–21 |
i.u. | 2 | Gick inte vidare | ||||
Chris Adcock Imogen Bankier |
Mixeddubbel | Nikolaenko / Sorokina (RUS) L 21–14 9–21 18–21 |
Fuchs / Michels (GER) L 21–11 14–21 17–21 |
Zhang N / Zhao Yl (CHN) L 13–21 14–21 |
4 | i.u. | Gick inte vidare |
I egenskap av värdnation fick Storbritannien ställa upp med ett lag på både herr- och damsidan.[11] Noterbart är att detta inte var säkert från början - fram till 2006 fanns nämligen inte Storbritanniens landslag i basket. Wales, Skottland, England och Nordirland tävlade då med egna landslag.[12]
Pos. | Nr | Namn | Ålder | Längd | Klubb |
---|---|---|---|---|---|
PF | 4 | Keiron Achara | 29 - 3 juli 1983 | 2.08 m | Assignia Manresa |
PG | 5 | Andrew Lawrence | 22 - 4 juni 1990 | 1.85 m | College of Charleston |
SG | 6 | Mike Lenzly | 31 - 1 maj 1981 | 1.89 m | ČEZ Nymburk |
F/C | 7 | Pops Mensah-Bonsu | 28 - 7 september 1983 | 2.06 m | Beşiktaş Milangaz |
SF | 8 | Andrew Sullivan | 31 - 12 februari 1980 | 2.03 m | Leicester Riders |
SF | 9 | Luol Deng | 27 - 16 april 1985 | 2.06 m | Chicago Bulls |
C | 10 | Robert Archibald | 32 - 29 mars 1980 | 2.11 m | CAI Zaragoza |
PF | 11 | Joel Freeland | 25 - 7 februari 1987 | 2.08 m | Portland Trail Blazers |
PG | 12 | Nate Reinking | 38 - 12 december 1973 | 1.88 m | Sheffield Sharks |
PF | 13 | Daniel Clark | 23 - 16 september 1988 | 2.10 m | CB Estudiantes |
SG | 14 | Kyle Johnson | 23 - 31 december 1988 | 1.95 m | APOEL B.C. |
C | 15 | Eric Boateng | 26 - 20 november 1985 | 2.08 m | Peristeri B.C. |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ryssland | 5 | 5 | 0 | 0 | 403 | 359 | +44 | 10 |
Brasilien | 5 | 4 | 0 | 1 | 402 | 349 | +53 | 9 |
Spanien | 5 | 3 | 0 | 2 | 414 | 394 | +20 | 8 |
Australien | 5 | 2 | 0 | 3 | 410 | 373 | +37 | 7 |
Storbritannien | 5 | 1 | 0 | 4 | 370 | 405 | −35 | 6 |
Kina | 5 | 0 | 0 | 5 | 313 | 439 | −126 | 5 |
29 juli 2012 | Ryssland | 95 – 75 | Storbritannien | Basketball Arena, London | ||
31 juli 2012 | Storbritannien | 62 – 67 | Brasilien | Basketball Arena, London | ||
2 augusti 2012 | Spanien | 79 – 78 | Storbritannien | Basketball Arena, London | ||
4 augusti 2012 | Storbritannien | 75 – 106 | Australien | Basketball Arena, London | ||
6 augusti 2012 | Storbritannien | 90 – 58 | Kina | Basketball Arena, London | ||
|
Förbundskapten(-er): (?) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Positioner: G - Guard C - Center F - Forward | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012. |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Frankrike | 5 | 5 | 0 | 0 | 356 | 319 | +37 | 10 |
Australien | 5 | 4 | 0 | 1 | 353 | 322 | +31 | 9 |
Ryssland | 5 | 3 | 0 | 2 | 314 | 308 | +6 | 8 |
Kanada | 5 | 2 | 0 | 3 | 328 | 332 | −4 | 7 |
Brasilien | 5 | 1 | 0 | 4 | 329 | 354 | −25 | 6 |
Storbritannien | 5 | 0 | 0 | 5 | 327 | 372 | −45 | 5 |
28 juli 2012 | Australien | 74–58 | Storbritannien | Basketball Arena, London | ||
30 juli 2012 | Storbritannien | 65–73 | Kanada | Basketball Arena, London | ||
1 augusti 2012 | Storbritannien | 61–67 | Ryssland | Basketball Arena, London | ||
3 augusti 2012 | Frankrike | 80–77 (e fl) | Storbritannien | Basketball Arena, London | ||
5 augusti 2012 | Storbritannien | 66–78 | Brasilien | Basketball Arena, London | ||
I egenskap av värdnation tilldelades Storbritannien platser i både damernas och herrarnas lagtävlingar.[13]
Spelare | Gren | Inledande omgång | Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda 4 | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Paul Drinkhall | Herrsingel | Bye | Al-Hasan (KUW) W 4–0 |
Yang Z (SIN) W 4–1 |
Ovtcharov (GER) L 0–4 |
Gick inte vidare | ||||
Andrew Baggaley Paul Drinkhall Liam Pitchford |
Herrarnas lagtävling | i.u. | Portugal L 0–3 |
Gick inte vidare | ||||||
Joanna Parker | Damsingel | Bye | Kumahara (BRA) W 4–0 |
Silbereisen (GER) L 1–4 |
Gick inte vidare | |||||
Na Liu Joanna Parker Kelly Sibley |
Damernas lagtävling | i.u. | Nordkorea L 0–3 |
Gick inte vidare |
Boxare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Andrew Selby | Flugvikt | Bye | Suleimenov (KAZ) W 19–15 |
Ramírez (CUB) L 11–16 |
Gick inte vidare | ||
Luke Campbell | Bantamvikt | Bye | Parrinello (ITA) W 11–9 |
Dalakliev (BUL) W 16–15 |
Shimizu (JPN) W 20–11 |
Nevin (IRL) W 14–11 |
|
Josh Taylor | Lättvikt | Conceicao (BRA) W 13–9 |
Valentino (ITA) L 10–15 |
Gick inte vidare | |||
Tom Stalker | Lätt weltervikt | Bye | Manoj (IND) W 20–16 |
Mönkh-Erdene (MGL) L 22–23 |
Gick inte vidare | ||
Fred Evans | Weltervikt | Abbadi (ALG) W 18–10 |
Kavaliauskas (LTU) W 11–7 |
Clayton (CAN) W 14–14 |
Shelestyuk (UKR) W 11–10 |
Sapiyev (KAZ) L 9–17 |
|
Anthony Ogogo | Mellanvikt | Castillo (DOM) W 13–6 |
Khytrov (UKR) W 18–18 |
Härtel (GER) W 15–10 |
Falcão (BRA) L 9–16 |
Did not advance | |
Anthony Joshua | Supertungvikt | i.u. | Savon (CUB) W 17–16 |
Zhang Zl (CHN) W 15–11 |
Dychko (KAZ) W 13–11 |
Cammarelle (ITA) W 18+–18 |
Boxare | Gren | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Nicola Adams | Flugvikt | Bye | Petrova (BUL) W 16–7 |
Kom (IND) W 11–6 |
Ren C (CHN) W 16–7 |
|
Natasha Jonas | Lättvikt | Underwood (USA) W 21–13 |
Taylor (IRL) L 15–26 |
Gick inte vidare | ||
Savannah Marshall | Mellanvikt | Bye | Volnova (KAZ) L 12–16 |
Gick inte vidare |
De tre valfria kvotplatserna tilldelades i egenskap av värdnation, men det visade sig senare att landet inte uppfyllt alla krav och fick därmed endast behålla en av platserna.
Brottare | Gren | Kvalomgång | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval 1 | Återkval 2 | Final / brons | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Olga Butkevych | -55 kg | Bye | Antes (ECU) L 1–3 |
Gick inte vidare | 11 |
I egenskap av värdnation tilldelades Storbritannien sex kvotplatser i bågskytte.[14]
Bågskytt | Gren | Ranking-runda | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seedning | Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Naomi Folkard | Damernas individuella | 637 | 42 | Timofeeva (RUS) W 6–4 |
Avitia (MEX) L 2–6 |
Gick inte vidare | ||||
Amy Oliver | 608 | 57 | Kumari (IND) W 6–2 |
Rochmawati (INA) L 1–7 |
Gick inte vidare | |||||
Alison Williamson | 629 | 47 | Bishindee (MGL) L 3–7 |
Gick inte vidare | ||||||
Naomi Folkard Amy Oliver Alison Williamson |
Damernas lagtävling | 1874 | 11 | i.u. | Ryssland L 208–215 |
Gick inte vidare |
Bågskytt | Gren | Ranking-runda | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Seedning | Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Laurence Godfrey | Herrarnas individuella | 680 | 4 | Milon (BAN) W 6–0 |
Serrano (MEX) W 7–1 |
Mohamad (MAS) L 5–6 |
Gick inte vidare | |||
Simon Terry | 654 | 50 | Ishizu (JPN) W 7–1 |
Olaru (MDA) L 1–7 |
Gick inte vidare | |||||
Alan Wills | 660 | 42 | Worth (AUS) L 5–6 |
Gick inte vidare | ||||||
Laurence Godfrey Simon Terry Alan Wills |
Herrarnas lagtävling | 1994 | 8 | i.u. | Ukraina L 212–223 |
Gick inte vidare |
Kvotplatserna i BMX tilldelades i egenskap av arrangör.
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Mark Cavendish | Herrarnas linjelopp | 5:46:37 | 29 |
Chris Froome | Herrarnas linjelopp | 5:58:24 | 109 |
Herrarnas tempolopp | 51:41.87 | ||
David Millar | Herrarnas linjelopp | 5:55:16 | 105 |
Ian Stannard | 5:46:47 | 92 | |
Bradley Wiggins | Herrarnas linjelopp | 5:47:14 | 100 |
Herrarnas tempolopp | 50:39.54 |
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Lizzie Armitstead | Damernas linjelopp | 3:35:29 | |
Damernas tempolopp | 39:26.24 | 10 | |
Nicole Cooke | Damernas linjelopp | 3:36:01 | 31 |
Lucy Martin | OTL | ||
Emma Pooley | Damernas linjelopp | 3:37:26 | 40 |
Damernas tempolopp | 38:37.70 | 6 |
Cyklist | Gren | Kvalomgång | Omgång 1 | Omgång 2 | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid Hastighet (km/h) |
Placering | Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Motståndare Tid Hastighet (km/h) |
Placering | ||
Jason Kenny[15] | Herrarnas sprint | 9.713 74.127 |
1 Q | Bye | Esterhuizen (RSA) W 10.363 69.477 |
Awang (MAS) W 10.433, W 10.030 |
Phillip (TRI) W 10.159, W 10.166 |
Baugé (FRA) W 10.232, W 10.308 |
|
Philip Hindes Chris Hoy Jason Kenny |
Herrarnas lagsprint | 43.065 62.695 |
1 Q | i.u. | Japan W 42.747 VR 63.162 |
i.u. | Frankrike W 42.600 VR[16] 63.380 |
||
Victoria Pendleton | Damernas sprint | 10.724 67.139 |
1 Q | Gnidenko (RUS) W 11.775 61.146 |
Kanis (NED) W 11.840 60.810 |
Panarina (BLR) W 11.226, W 11.339 |
Vogel (GER) W 11.481, W 11.538 |
Meares (AUS) L, L |
|
Victoria Pendleton Jessica Varnish |
Damernas lagsprint | 32.526 55.340 |
2 Q | i.u. | Ukraina L |
i.u. | Gick inte vidare | 8 |
Cyklist | Gren | 1:a omgången | Återkval | 2:a omgången | Final |
---|---|---|---|---|---|
Placering | Placering | Placering | Placering | ||
Chris Hoy[15] | Herrarnas keirin | 1 Q | BYE | 1 Q | |
Victoria Pendleton | Damernas keirin | 1 Q | BYE | 1 Q |
Cyklister | Gren | Kvalomgång | Semifinaler | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Motståndare Resultat |
Placering | Motståndare Resultat |
Placering | ||
Steven Burke Ed Clancy Peter Kennaugh Geraint Thomas |
Herrarnas lagförföljelse | 3:52.499 | 1 Q | Danmark W 3:52.743 |
1 Q | Australien W 3:51.659 |
|
Danielle King Joanna Rowsell Laura Trott |
Damernas lagförföljelse | 3:15.669 | 1 Q | Kanada W 3:14.682 |
1 Q | USA W 3:14.051 |
Cyklist | Gren | Flygande varv | Poänglopp | Elimineringslopp | Individuell förföljelse | Scratch | Tidkval | Totalpoäng | Placering | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Poäng | Placering | Placering | Tid | Placering | Placering | Tid | Placering | ||||
Ed Clancy | Herrarnas Omnium | 12.556 | 1 | 18 | 11 | 5 | 4:20.853 | 2 | 10 | 1:00.981 | 1 | 30 | |
Laura Trott | Damernas Omnium | 14.057 | 1 | 14 | 10 | 1 | 3:30.547 | 2 | 3 | 35.110 | 1 | 18 |
Cyklist | Gren | Tid | Placering |
---|---|---|---|
Liam Killeen | Herrarnas terränglopp | Did not finish[17] | |
Annie Last[18] | Damernas terränglopp | 1:33:47 | 8 |
Cyklist | Gren | Seedning | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | Resultat | Placering | ||
Liam Phillips | Herrarnas BMX | 38.719 | 12 | 6 | 2 Q | 9 | 3 Q | 2:11.918 | 8 |
Shanaze Reade | Damernas BMX | 39.368 | 5 | i.u. | 5 | 2 Q | 39.247 | 6 |
Storbritannien tilldelades kvotplatser till båda de olympiska turneringarna.
Coach: Hope Powell
|
|
22 | 3 augusti, 19:30 | Storbritannien | 0 – 2 | Kanada | City of Coventry Stadium, Coventry | |
Tränare: Stuart Pearce
|
|
|
28 | 4 augusti, 19:30 | Storbritannien U23 | 1 – 1 (4–5) (e.fl.) | Sydkorea U23 | Millennium Stadium, Cardiff | |
Idrottare | Gren | Heat | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Dwain Chambers | 100 m | Bye | 10.02 | 1 Q | 10.05 | 4 | Gick inte vidare | ||
James Dasaolu | Bye | 10.13 | 3 Q | 10.18 | 7 | Gick inte vidare | |||
Adam Gemili | Bye | 10.11 | 2 Q | 10.06 | 3 | Gick inte vidare | |||
James Ellington | 200 m | 21.23 | 6 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Christian Malcolm | 20.59 | 2 Q | i.u. | 20.51 | 3 | Gick inte vidare | |||
Nigel Levine | 400 m | 45.58 | 3 Q | i.u. | 45.64 | 6 | Gick inte vidare | ||
Martyn Rooney | 45.36 | 2 Q | i.u. | 45.31 | 5 | Gick inte vidare | |||
Conrad Williams | 46.12 | 3 Q | i.u. | 45.53 | 8 | Gick inte vidare | |||
Andrew Osagie | 800 m | 1:46.42 | 3 Q | i.u. | 1:44.74 | 2 Q | 1:43.77 | 8 | |
Michael Rimmer | 1:49.05 | 5 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Gareth Warburton | 1:46.97 | 5 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Andy Baddeley | 1 500 m | 3:40.34 | 6 Q | i.u. | 3:36.03 | 8 | Gick inte vidare | ||
Ross Murray | 3:36.74 | 4 Q | i.u. | 3:44.92 | 10 | Gick inte vidare | |||
Mo Farah | 5 000 m | 13:26.00 | 3 Q | i.u. | 13:41.66 | ||||
Nick McCormick | 13:25.70 | 12 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Mo Farah | 10 000 m | i.u. | 27:30.42 | ||||||
Chris Thompson | i.u. | 29:06.14 | 25 | ||||||
Lawrence Clarke | 110 m häck | 13.42 | 2 Q | i.u. | 13.31 | 3 q | 13.39 | 4 | |
Andrew Pozzi | DNF | i.u. | Gick inte vidare | ||||||
Andy Turner | 13.42 | 1 Q | i.u. | 13.42 | 4 | Gick inte vidare | |||
Jack Green | 400 m häck | 49.49 | 2 Q | i.u. | DNF | Gick inte vidare | |||
Dai Greene | 48.98 | 1 Q | i.u. | 48.19 | 4 q | 48.24 | 4 | ||
Rhys Williams | 49.17 | 5 q | i.u. | 49.63 | 4 | Gick inte vidare | |||
Stuart Stokes | 3 000 m hinder | 8:43.04 | 12 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Christian Malcolm Dwain Chambers Danny Talbot Adam Gemili |
4 x 100 m | DSQ | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Conrad Williams Jack Green Dai Greene Martyn Rooney Nigel Levine* |
4 x 400 m | 3:00.38 | 2 Q | i.u. | 2:59:53 | 4 | |||
Lee Merrien | Maraton | i.u. | 2:17:00 | 30 | |||||
Scott Overall | i.u. | 2:22:37 | 61 | ||||||
Dominic King | 50 km gång | i.u. | 4:15.05 | 51 |
* Tävlade endast i heaten.
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Längd | Placering | Längd | Placering | ||
Greg Rutherford | Längdhopp | 8.08 | 4 q | 8.31 | |
Chris Tomlinson | 8.06 | 5 q | 8.07 | 6 | |
Philips Idowu | Tresteg | 16.53 | 14 | Gick inte vidare | |
Robbie Grabarz | Höjdhopp | 2.29 | 1 q | 2.29 | |
Steven Lewis | Stavhopp | 5.50 | =9 q | 5.75 | =5 |
Carl Myerscough | Kulstötning | 18.95 | 29 | Gick inte vidare | |
Abdul Buhari | Diskuskastning | 60.08 | 29 | Gick inte vidare | |
Brett Morse | 58.18 | 35 | Gick inte vidare | ||
Lawrence Okoye | 65.28 | 4 Q | 61.03 | 12 | |
Mervyn Luckwell | Spjutkastning | 74.09 | 35 | Gick inte vidare | |
Alex Smith | Släggkastning | 74.71 | 11 q | 72.87 | 12 |
Idrottare | Gren | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Daniel Awde | Resultat | 10.71 | 6.83 | DNS | – | – | – | – | – | – | – | DNF | |
Poäng | 926 | 774 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Idrottare | Event | Heat | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | Resultat | Placering | ||
Anyika Onuora | 100 m | Bye | 11.41 | 5 | Gick inte vidare | ||||
Abi Oyepitan | Bye | 11.22 | 5 q | 11.36 | 8 | Gick inte vidare | |||
Margaret Adeoye | 200 m | 22.94 | 3 Q | i.u. | 23.28 | 7 | Gick inte vidare | ||
Anyika Onuora | 23.23 | 4 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Abi Oyepitan | 22.92 | 2 Q | i.u. | 23.14 | 6 | Gick inte vidare | |||
Shana Cox | 400 m | 52.01 | 3 Q | i.u. | 52.58 | 7 | Gick inte vidare | ||
Lee McConnell | 52.23 | 3 Q | i.u. | 52.24 | 7 | Gick inte vidare | |||
Christine Ohuruogu | 50.80 | 2 Q | i.u. | 50.22 | 2 Q | 49.70 | |||
Lynsey Sharp | 800 m | 2:01.41 | 2 Q | i.u. | 2:01.78 | 7 | Gick inte vidare | ||
Lisa Dobriskey | 1 500 m | 4:13.32 | 1 Q | i.u. | 4:05.35 | 4 Q | 4:15.02 | 10 | |
Hannah England | 4:05.73 | 5 Q | i.u. | 4:06.35 | 9 | Gick inte vidare | |||
Laura Weightman | 4:07.29 | 6 Q | i.u. | 4:02.99 | 7 q | 4:16.60 | 11 | ||
Julia Bleasdale | 5 000 m | 15:02.00 | 4 Q | i.u. | 15:14.55 | 8 | |||
Barbara Parker | 15:12.81 | 9 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Jo Pavey | 15:02.84 | 7 q | i.u. | 15:12.72 | 7 | ||||
Julia Bleasdale | 10 000 m | i.u. | 30:55.63 | 8 | |||||
Jo Pavey | i.u. | 30:53.20 | 7 | ||||||
Jessica Ennis | 100 m häck | DNS | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Tiffany Porter | 12.79 | 3 Q | i.u. | 12.79 | 4 | Gick inte vidare | |||
Eilidh Child | 400 m häck | 56.14 | 3 Q | i.u. | 56.03 | 7 | Gick inte vidare | ||
Perri Shakes-Drayton | 54.62 | 1 Q | i.u. | 55.19 | 3 | Gick inte vidare | |||
Eilish McColgan | 3 000 m hinder | 9:54.36 | 9 | i.u. | Gick inte vidare | ||||
Barbara Parker | 9:32.07 | 6 | i.u. | Gick inte vidare | |||||
Eilidh Child* Shana Cox Lee McConnell Christine Ohuruogu Perri Shakes-Drayton |
4 x 400 m | 3:25.05 | 3 Q | i.u. | 3:24.76 | 5 | |||
Claire Hallissey | Maraton | i.u. | 2:35:39 | 57 | |||||
Freya Murray | i.u. | 2:32:14 | 44 | ||||||
Mara Yamauchi | i.u. | DNF | |||||||
Johanna Jackson | 20 km gång | i.u. | DSQ |
* Deltog endast i heaten.
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Längd | Placering | Längd | Placering | ||
Shara Proctor | Längdhopp | 6.83 | 1 Q | 6.55 | 9 |
Yamile Aldama | Tresteg | 14.45 | 3 Q | 14.48 | 5 |
Holly Bleasdale | Stavhopp | 4.55 | =7 q | 4.45 | =6 |
Kate Dennison | 4.25 | =26 | Gick inte vidare | ||
Sophie Hitchon | Släggkastning | 71.98 NR | 10 q | 69.33 | 12 |
Goldie Sayers | Spjutkastning | NM | – | Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jessica Ennis | Resultat | 12.54 WB[19] | 1.86 | 14.28 | 22.83 | 6.48 | 47.49 | 2:08.65 | 6955 NR | |
Poäng | 1195 | 1054 | 813 | 1096 | 1001 | 812 | 984 | |||
Louise Hazel | Resultat | 13.48 | 1.59 | 12.81 | 24.48 | 5.77 | 47.38 | 2:18.78 | 5856 | 27 |
Poäng | 1053 | 724 | 715 | 935 | 780 | 809 | 840 | |||
Katarina Johnson-Thompson | Resultat | 13.48 | 1.89 | 11.32 | 23.73 | 6.19 | 38.37 | 2:10.76 | 6267 | 15 |
Poäng | 1053 | 1093 | 616 | 1007 | 908 | 636 | 954 |
De 8 kvotplatserna tilldelades Storbritannien i egenskap av värdnation.[20]
Idrottare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
James-Andrew Davis | Florett, individuellt | Bye | Joppich (GER) L 10–15 |
Gick inte vidare | ||||
Richard Kruse | Bye | Achmatchuzin (RUS) L 5–15 |
Gick inte vidare | |||||
Husayn Rosowsky | Samandi (MAR) L 8–15 |
Gick inte vidare | ||||||
James-Andrew Davis Richard Kruse Husayn Rosowsky Laurence Halsted |
Florett, lag | i.u. | Egypten W 45–33 |
Italien L 45–40 |
Klassificering semifinal Frankrike W 45–29 |
5:e plats-final Ryssland L 35–45 |
6 | |
James Honeybone | Sabel, individuellt | Pryiemka (BLR) L 9–15 |
Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Omgång 3 | Kvartsfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Corinna Lawrence | Värja, individuellt | Bravo (CHI) W 15–12 |
Gherman (ROU) L 9–15 |
Gick inte vidare | ||||
Anna Bentley | Florett, individuellt | Peterson (CAN) L 9–10 |
Gick inte vidare | |||||
Natalia Sheppard | Troiano (GBR) W 12–9 |
Maîtrejean (FRA) L 5–15 |
Gick inte vidare | |||||
Sophie Troiano | Sheppard (GBR) L 9–12 |
Gick inte vidare | ||||||
Anna Bentley Natalia Sheppard Sophie Troiano Martina Emanuel |
Florett, lag | i.u. | Egypten W 34–45 |
Italien L 42–14 |
Klassificering semifinal Polen L 20–43 |
7:e plats-final Japan L 21–30 |
8 | |
Louise Bond-Williams | Sabel, individuellt | i.u. | Vougiouka (GRE) L 8–15 |
Gick inte vidare | ||||
Sophie Williams | i.u. | Vecchi (ITA) L 6–15 |
Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Redskap | Totalt | Placering | Redskap | Totalt | Placering | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Sam Oldham | Mångkamp | 14.700 | i.u. | 14.600 | 15.533 | 14.666 | 15.100 | i.u. | i.u. | 14.033 | i.u. | 14.966 | 14.000 | i.u. | |||
Daniel Purvis | 15.200 | 13.400 | 15.033 | 16.100 | 14.733 | 14.733 | 89.199 | 10 Q | 15.533 | 14.733 | 14.600 | 15.966 | 14.800 | 14.633 | i.u. | ||
Louis Smith | i.u. | 15.800 Q | i.u. | 13.033 | i.u. | i.u. | 15.966 | i.u. | |||||||||
Kristian Thomas | 15.366 | 14.133 | 14.566 | 16.200 | 14.625 | 15.366 | 90.256 | 5 Q | 15.433 | i.u. | 14.433 | 16.550 | i.u. | 15.200 | i.u. | ||
Max Whitlock | 15.266 | 14.900 Q | 14.133 | 16.033 | 13.900 | i.u. | 15.166 | 15.233 | i.u. | 15.666 | 14.800 | i.u. | i.u. | ||||
Total | 45.832 | 44.833 | 44.199 | 48.333 | 44.024 | 45.199 | 272.420 | 3 Q | 46.132 | 45.932 | 43.066 | 48.182 | 44.566 | 43.833 | 271.711 |
Gymnast | Gren | Redskap | Totalt | Placering | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Daniel Purvis | Mångkamp | 15.166 | 14.266 | 14.800 | 16.000 | 13.600 | 14.500 | 88.332 | 13 |
Louis Smith | Bygelhäst | i.u. | 16.066 | i.u. | 16.066 | ||||
Kristian Thomas | Mångkamp | 15.566 | 14.566 | 14.633 | 14.908 | 14.733 | 15.000 | 89.406 | 7 |
Hopp | i.u. | 15.533 | i.u. | 15.533 | 8 | ||||
Max Whitlock | Bygelhäst | i.u. | 15.600 | i.u. | 15.600 |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Redskap | Totalt | Placering | Redskap | Totalt | Placering | ||||||||
F | V | UB | BB | F | V | UB | BB | ||||||
Imogen Cairns | Mångkamp, lag | i.u. | 14.433 | i.u. | 13.366 | i.u. | i.u. | 14.266 | i.u. | 13.500 | i.u. | ||
Jennifer Pinches | 14.100 | 14.366 | 13.700 | 13.100 | 55.266 | 21 | 14.366 | 14.833 | i.u. | 11.833 | i.u. | ||
Rebecca Tunney | 14.000 | 14.400 | 14.825 | 13.166 | 56.391 | 15 Q | i.u. | 14.866 | 14.766 | i.u. | i.u. | ||
Elizabeth Tweddle | 14.433 | i.u. | 16.133 Q | i.u. | 14.166 | i.u. | 15.833 | i.u. | i.u. | ||||
Hannah Whelan | 13.933 | 14.500 | 14.200 | 13.066 | 55.699 | 17 Q | 14.200 | i.u. | 14.000 | 13.866 | i.u. | ||
Totalt | 42.533 | 43.333 | 45.158 | 39.632 | 170.656 | 5 Q | 42.732 | 43.965 | 44.599 | 39.199 | 170.495 | 6 |
Gymnast | Gren | Redskap | Totalt | Placering | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
F | V | UB | BB | ||||
Rebecca Tunney | Mångkamp | 13.933 | 14.866 | 15.000 | 13.133 | 56.392 | 13 |
Elizabeth Tweddle | Barr | i.u. | 15.916 | i.u. | 15.916 | ||
Hannah Whelan | Mångkamp | 14.133 | 0.000* | 14.166 | 13.700 | 41.999 | 24 |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Boll | Tunnband | Käglor | Band | Totalt | Placering | Boll | Tunnband | Käglor | Band | Totalt | Placering | ||
Francesca Jones | Individuellt | 24.200 | 24.550 | 21.975 | 23.900 | 94.625 | 24 | Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
5 rep | 3 band 2 tunnband |
Totalt | Placering | 5 bollar | 3 band 2 tunnband |
Totalt | Placering | ||
Georgina Cassar Jade Faulkner Francesca Fox Lynne Hutchison Louisa Pouli Rachel Smith |
Trupp | 24.150 | 23.850 | 48.000 | 12 | Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Kval | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Katherine Driscoll | Damer | 100.985 | 9 | Gick inte vidare |
Lagplatserna tilldelades i egenskap av värdnation.[21]
|
Förbundskapten: Dragan Dukić | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Positioner: MV - Målvakt VS - Vänstersexa VN - Vänsternia MS - Mittsexa MN - Mittnia HS - Högersexa HN - Högernia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012. |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Island | 5 | 5 | 0 | 0 | 167 | 132 | +35 | 10 |
Frankrike | 5 | 4 | 0 | 1 | 159 | 110 | +49 | 8 |
Sverige | 5 | 3 | 0 | 2 | 156 | 115 | +41 | 6 |
Tunisien | 5 | 2 | 0 | 3 | 121 | 125 | −4 | 4 |
Argentina | 5 | 1 | 0 | 4 | 113 | 138 | −25 | 2 |
Storbritannien | 5 | 0 | 0 | 5 | 96 | 192 | −96 | 0 |
29 juli | Frankrike | 44 – 15 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
31 juli | Storbritannien | 19 – 41 | Sverige | Copper Box, London | ||
2 augusti | Storbritannien | 21 – 32 | Argentina | Copper Box, London | ||
4 augusti | Tunisien | 34 – 17 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
6 augusti | Island | 41 – 24 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
|
Förbundskaptener: Jesper Holmris, Vigdis Holmeset | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Positioner: MV - Målvakt VS - Vänstersexa VN - Vänsternia MS - Mittsexa MN - Mittnia HS - Högersexa HN - Högernia | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Spelarnas åldrar och klubb per 27 juli 2012. |
Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Brasilien | 5 | 4 | 0 | 1 | 137 | 122 | +15 | 8 |
Kroatien | 5 | 4 | 0 | 1 | 145 | 115 | +30 | 8 |
Ryssland | 5 | 3 | 1 | 1 | 151 | 125 | +26 | 7 |
Montenegro | 5 | 2 | 1 | 2 | 137 | 122 | +15 | 5 |
Angola | 5 | 1 | 0 | 4 | 132 | 142 | −10 | 2 |
Storbritannien | 5 | 0 | 0 | 5 | 91 | 166 | −75 | 0 |
28 juli 2012 | Montenegro | 31 – 19 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
19:30 |
Bulatovic 5, Radicevic 4, Radovic 4 |
(18 – 12) [1] |
Berbron 6, McCafferty 4, Fudge 4 |
Domare: Duta, Floresco (ROU) |
||
30 juli 2012 | Storbritannien | 16–37 | Ryssland | Copper Box, London | ||
14:30 |
||||||
1 augusti 2012 | Storbritannien | 17–30 | Brasilien | Copper Box, London | ||
16:15 |
||||||
3 augusti 2012 | Angola | 31–25 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
09:30 |
||||||
5 augusti 2012 | Kroatien | 37–14 | Storbritannien | Copper Box, London | ||
16:15 |
||||||
Storbritannien, i egenskap av värdnation, tilldelades en kvotplats i alla viktklasser.[22]
Idrottare | Gren | 32-delsfinal | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Ashley McKenzie | Extra lättvikt (-60 kg) | Bye | Hiraoka (JPN) L 0000–0111 |
Gick inte vidare | ||||||
Colin Oates |
Halv lättvikt (-66 kg) | Bye | Dos Santos (AUS) W 0020–0002 |
Khashbaatar (MGL) W 0011–0000 |
Shavdatuashvili (GEO) L 0100–0000 |
Gick inte vidare | Cho J-H (KOR) L 0002-0021 |
Gick inte vidare | 7 | |
Daniel Williams | Lättvikt (-73 kg) | Bye | Boqiev (TJK) L 0000–1001 |
Gick inte vidare | ||||||
Euan Burton | Halv mellanvikt (-81 kg) | Bye | Valois-Fortier (CAN) L 0000–1000 |
Gick inte vidare | ||||||
Winston Gordon | Mellanvikt (-90 kg) | i.u. | Émond (CAN) W 1000–0000 |
Denisov (RUS) L 0000–0010 |
Gick inte vidare | |||||
James Austin | Halv tungvikt (-100 kg) | i.u. | Anai (JPN) L 0003–0101 |
Gick inte vidare | ||||||
Christopher Sherrington | Tungvikt (+100 kg) | i.u. | Andrewartha (AUS) W 1000–0000 |
Mikhailine (RUS) L 0011–0001 |
Gick inte vidare |
Idrottare | Gren | Sextondelsfinal | Åttondelsfinal | Kvartsfinal | Semifinal | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Kelly Edwards | Extra lättvikt (-48 kg) | Bye | Fukumi (JPN) L 0000–0020 |
Gick inte vidare | |||||
Sophie Cox | Halv lättvikt (-52 kg) | An K-a (PRK) L 0000–0010 |
Gick inte vidare | ||||||
Sarah Clark | Lättvikt (-57 kg) | Pavia (FRA) L 0001–0010 |
Gick inte vidare | ||||||
Gemma Howell | Halv mellanvikt (-63 kg) | Emane (FRA) L 0000–1000 |
Gick inte vidare | ||||||
Sally Conway | Mellanvikt (-70 kg) | Ngarlemdana (CHA) W 1110–0002 |
Bosch (NED) L 0001–0010 |
Gick inte vidare | |||||
Gemma Gibbons | Halv tungvikt (-78 kg) | Ramirez (POR) W 1000–0000 |
Lkhamdegd (MGL) W 0021–0010 |
Verkerk (NED) W 0100–0000 |
Tcheuméo (FRA) W 1000–0000 |
BYE | Harrison (USA) L 0000–0020 |
||
Karina Bryant | Tungvikt (+78 kg) | Asselah (ALG) W 1000–0001 |
Polavder (SLO) W 0011–0000 |
Issanova (KAZ) W 0102–0011 |
Sugimoto (JPN) L 0002–0011 |
BYE | Kindzerska (UKR) W 0020–0011 |
Gick inte vidare |
Kanotist | Gren | Omgång 1 | Semifinal | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | Placering | Omgång 2 | Placering | Bästa | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
David Florence | Herrarnas C1 slalom | 101.60 | 13 | 93.04 | 4 | 93.04 | 5 Q | 106.16 | 10 | Gick inte vidare | |
Tim Baillie Etienne Stott |
Herrarnas C2 slalom | 100.44 | 3 | 102.79 | 6 | 100.44 | 4 Q | 110.78 | 6 Q | 106.41 | |
David Florence Richard Hounslow |
108.23 | 10 | 101.08 | 4 | 101.08 | 7 Q | 108.93 | 1 Q | 106.77 | ||
Richard Hounslow | Herrarnas K1 slalom | 94.40 | =14 | 89.12 | 8 | 89.12 | 11 Q | 104.30 | 12 | Gick inte vidare | |
Lizzie Neave | Damernas K1 slalom | 101.95 | 4 | 98.92 | 1 | 98.92 | 2 Q | 117.30 | 12 | Gick inte vidare |
Kanotist | Gren | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | ||
Tim Brabants | Herrarnas K1 1000 m | 3:31.869 | 5 Q | 3:30.769 | 4 FA | 3:34.833 | 8 |
Ed McKeever | Herrarnas K1 200 m | 35.087 OB | 1 Q | 35.619 | 1 FA | 36.246 | |
Liam Heath Jon Schofield |
Herrarnas K2 200 m | 33.364 | 2 Q | 32.940 | 2 FA | 34.421 | |
Richard Jefferies | Herrarnas C1 200 m | 42.516 | 3 Q | 43.213 | 6 | Gick inte vidare | |
Herrarnas C1 1000 m | 4:48.511 | 8 Q | 4:49.874 | 8 FB | 4:42.992 | 15 | |
Rachel Cawthorn | Damernas K1 500 m | 1:53.491 | 1 Q | 1:52.542 | 2 FA | 1:53.345 | 6 |
Jessica Walker | Damernas K1 200 m | 42.388 | 4 Q | 41.734 | 2 FA | 46.161 | 7 |
Abigail Edmonds Louisa Sawers |
Damernas K2 500 m | 1:46.564 | 5 Q | 1:46.025 | 7 FB | 1:46.341 | 11 |
Rachel Cawthorn Angela Hannah Louisa Sawers Jessica Walker |
Damernas K4 500 m | 1:37.255 | 2 Q | 1:32.550 | 4 FA | 1:33.055 | 5 |
Idrottare | Gren | Teknisk rutin | Fri rutin (inledande) | Fri rutin (final) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Totalt (teknisk + fri) | Placering | Placering | Totalt (teknisk + fri) | Placering | ||
Olivia Federici Jenna Randall |
Damernas duett | 88.100 | 9 | 88.790 | 176.890 | 9 Q | 89.170 | 177.270 | 9 |
Yvette Baker Katie Clark Katie Dawkins Olivia Federici Jennifer Knobbs Vicki Lucass Asha Randall Jenna Randall Katie Skelton |
Damernas lagtävling | 87.300 | 6 | i.u. | 88.140 | 175.440 | 6 |
Coach: Danny Kerry
Reserver:
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nederländerna | 5 | 5 | 0 | 0 | 12 | 5 | +7 | 15 |
2 | Storbritannien | 5 | 3 | 0 | 2 | 14 | 7 | +7 | 9 |
3 | Kina | 5 | 2 | 1 | 2 | 6 | 3 | +3 | 7 |
4 | Sydkorea | 5 | 2 | 0 | 3 | 7 | 12 | −5 | 6 |
5 | Japan | 5 | 1 | 1 | 3 | 4 | 9 | −5 | 4 |
6 | Belgien | 5 | 0 | 2 | 3 | 2 | 10 | −8 | 2 |
Semifinaler | Final | ||||||
8 augusti 2012 | |||||||
Nederländerna (p.s.o.) | 2 (3) | ||||||
Nya Zeeland | 2 (1) | ||||||
10 augusti 2012 | |||||||
Nederländerna | 2 | ||||||
Argentina | 0 | ||||||
Bronsmatch | |||||||
8 augusti 2012 | 10 augusti 2012 | ||||||
Argentina | 2 | Nya Zeeland | 1 | ||||
Storbritannien | 1 | Storbritannien | 3 |
Coach: Jason Lee
|
|
Reserver:
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Australien | 5 | 3 | 2 | 0 | 23 | 5 | +18 | 11 |
2 | Storbritannien | 5 | 2 | 3 | 0 | 14 | 8 | +6 | 9 |
3 | Spanien | 5 | 2 | 2 | 1 | 8 | 10 | −2 | 8 |
4 | Pakistan | 5 | 2 | 1 | 2 | 9 | 16 | −7 | 7 |
5 | Argentina | 5 | 1 | 1 | 3 | 10 | 14 | −4 | 4 |
6 | Sydafrika | 5 | 0 | 1 | 4 | 11 | 22 | −11 | 1 |
Semifinaler | Final | ||||||
9 augusti 2012 | |||||||
Australien | 2 | ||||||
Tyskland | 4 | ||||||
11 augusti 2012 | |||||||
Tyskland | 2 | ||||||
Nederländerna | 1 | ||||||
Bronsmatch | |||||||
9 augusti 2012 | 11 augusti 2012 | ||||||
Nederländerna | 9 | Australien | 3 | ||||
Storbritannien | 2 | Storbritannien | 1 |
De två kvotplatserna för respektive kön tilldelades i egenskap av värdnation.[23]
Idrottare | Gren | Fäktning (värja) |
Simning (200 m frisim) |
Ridsport (hästhoppning) |
Kombinerat: skytte/löpning (10 m luftpistol)/(3000 m) |
Totalpoäng | Slutpoäng | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Resultat | Placering | MF-poäng | Tid | Placering | MF-poäng | Straff | Placering | MF-poäng | Tid | Placering | MF-poäng | ||||
Sam Weale | Herrar | 17–18 | =13 | 808 | 2:03,40 | 12 | 1320 | 24 | 7 | 1176 | 11:00,00 | 22 | 2360 | 5664 | 13 |
Nick Woodbridge | 17–18 | =13 | 808 | 1:57,32 | 2 | 1396 | 44 | 11 | 1156 | 11:01,66 | 23 | 2356 | 5716 | 10 | |
Samantha Murray | Damer | 18–17 | =16 | 832 | 2:08,20 | 2 | 1264 | 60 | 13 | 1140 | 12:00,59 | 10 | 2120 | 5356 | |
Mhairi Spence | 19–16 | =11 | 856 | 2:16,51 | 10 | 1164 | 104 | 25 | 1096 | 12:46,23 | 28 | 1936 | 5052 | 21 |
Storbritannien kvalificerade sig till alla ridsporttävlingar.[24]
Ryttare | Häst | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | Placering | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | |||
Charlotte Dujardin | Valegro | 83,663 | 1 | 83,286 | 1 | 90,089 | 1 | |
Laura Bechtolsheimer | Mistral Højris | 76,839 | 7 | 77,794 | 5 | 84,339 | 3 | |
Carl Hester | Uthopia | 77,72 | 5 | 80,571 | 3 | 82,857 | 5 | 5 |
Richard Davison | Artemis | 72,812 | 18 | 70,524 | 26 | Ej kvalificerad | 26 |
Ryttare | Häst | Grand Prix | Grand Prix Special | Placering | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Total poäng | |||
Carl Hester Laura Bechtolsheimer Charlotte Dujardin |
som ovan | 79,407 | 1 | 80,55 | 79,979 |
Tävlande | Häst | Gren | Dressyr | Terrängbana | Hoppning | Totalt | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kval | Final | |||||||||||
Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | |||
Mary King | Imperial Cavalier | Individuell | 40,9 | 12 | 1,2 | 6 | 0 | 3 | 8 | 5 | 50,1 | 5 |
Kristina Cook | Miners Frolic | 42 | 14 | 0 | 5 | 1 | 4 | 8 | 6 | 51 | 6 | |
Zara Phillips | High Kingdom | 46,1 | 24 | 0 | 10 | 7 | 13 | 0 | 8 | 53,1 | 8 | |
William Fox-Pitt | Lionheart | 44,1 | 17 | 9,2 | 21 | 0 | 14 | ej kvalificerad | 53,3 | 27 | ||
Nicola Wilson | Opposition Buzz | 51,7 | 39 | 0 | 19 | 4 | 17 | ej kvalificerad | 55,7 | 28 | ||
Mary King Kristina Cook Zara Phillips William Fox-Pitt Nicola Wilson |
som ovan | Lag | 127 | 3 | 130,2 | 2 | 138,2 | 2 | i.u. | 138,2 |
Tävlande | Häst | Kvalifikation | Final | Total | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Runda 1 | Runda 2 | Runda 3 | Runda A | Runda B | |||||||||||
Straff | Placering | Straff | Total | Placering | Straff | Total | Placering | Straff | Placering | Straff | Totalt | Placering | Placering | ||
Nick Skelton | Big Star | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | 4 | 5 | 5 |
Ben Maher | Tripple X | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | 4 | 4 | 4 | 11 | 4 | 8 | 9 | 9 |
Scott Brash | Hello Sanctos | 4 | 42 | 4 | 8 | 31 | 0 | 8 | 11 | 0 | 1 | 4 | 4 | 5 | 5 |
Peter Charles | Vindicat | 10 | 65 | Ej kvalificerad | 65 |
Tävlande | Häst | Runda 1 | Runda 2 | Jump-off | Placering | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Straff | Placering | Straff | Placering | Straff | Placering | |||
Nick Skelton Ben Maher Scott Brash Peter Charles |
som ovan | 4 | 2 | 4 | 1 | 0 | 1 |
Idrottare | Gren | Heat | Återkval | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | |||
Alan Campbell | Singelsculler | 6:47,62 | 1 QF | Bye | 6:52,10 | 1 SA/B | 7:18,92 | 2 FA | 7:03,28 | |||
George Nash William Satch |
Tvåa utan styrman | 6:16,58 | 1 SA/B | Bye | i.u. | 6:56,46 | 1 FA | 6:21,77 | ||||
Bill Lucas Sam Townsend |
Dubbelsculler | 6:11,94 | 2 SA/B | Bye | i.u. | 6:22,47 | 3 FA | 6:40,54 | 5 | |||
Mark Hunter Zac Purchase |
Lättvikts-dubbelsculler | 6:36,29 | 1 SA/B | Bye | i.u. | 6:36,62 | 1 FA | 6:37,78 | ||||
Alex Gregory Tom James Pete Reed Andrew Trigg Hodge |
Fyra utan styrman | 5:50,27 | 1 Q | Bye | i.u. | 5:58,26 | 1 FA | 6:03,97 | ||||
Charles Cousins Stephen Rowbotham Tom Solesbury Matthew Wells |
Scullerfyra | 5:41,75 | 2 SA/B | Bye | i.u. | 6:05,32 | 3 FA | 5:49,14 | 5 | |||
Chris Bartley Peter Chambers Richard Chambers Rob Williams |
Lättvikts-fyra utan styrman | 5:49,29 | 1 SA/B | Bye | i.u. | 5:59,68 | 1 FA | 6:03,09 | ||||
Richard Egington James Foad Matthew Langridge Constantine Louloudis Alex Partridge Tom Ransley Mohamed Sbihi Greg Searle Phelan Hill (styrman) |
Åtta med styrman | 5:27,61 | 2 R | 5:26,85 | 1 FA | i.u. | 5:52,18 |
Idrottare | Gren | Heat | Återkval | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | Tid | Placering | |||
Helen Glover Heather Stanning |
Tvåa utan styrman | 6:57,29 OR | 1 FA | Bye | i.u. | 7:27,13 | ||||||
Katherine Grainger Anna Watkins |
Dubbelsculler | 6:44,33 | 1 FA | Bye | i.u. | 6:55,82 | ||||||
Katherine Copeland Sophie Hosking |
Lättvikts-dubbelsculler | 6:56,97 | 1 SA/B | Bye | 7:05,90 | 1 FA | 7:09,30 | |||||
Debbie Flood Frances Houghton Beth Rodford Melanie Wilson |
Scullerfyra | 6:20,71 | 4 R | 6:21,65 | 3 FA | i.u. | 6:51,54 | 6 | ||||
Jessica Eddie Katie Greves Lindsey Maguire Natasha Page Louisa Reeve Victoria Thornley Annabel Vernon Olivia Whitlam Caroline O'Connor (styrman) |
Åtta med styrman | 6:23,51 | 3 R | 6:21,58 | 4 FA | i.u. | 6:18,77 | 5 |
Den enda gren som Storbritannien inte kvalificerade sig till var damernas singelsculler.
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | M* | ||||
Nick Dempsey | RS:X | 5 | 7 | 5 | 1 | 1 | 2 | 3 | 9 | 2 | i.u. | 6 | 41 | ||||||
Paul Goodison | Laser | 10 | 16 | 2 | 4 | 9 | 17 | 12 | 9 | 8 | i.u. | 6 | 93 | 7 | |||||
Ben Ainslie | Finnjolle | 2 | 2 | 6 | 4 | 3 | 1 | 3 | 6 | 1 | i.u. | 18 | 46 | ||||||
Stuart Bithell Luke Patience |
470 | 2 | 1 | 4 | 2 | 3 | 4 | 1 | 3 | 2 | i.u. | 8 | 30 | ||||||
Stevie Morrison Ben Rhodes |
49er | 12 | 12 | 3 | 18 | 4 | 2 | 1 | 1 | 17 | 4 | 13 | 3 | 17 | 7 | 10 | 124 | 5 | |
Iain Percy Andrew Simpson |
Starbåt | 2 | 3 | 2 | 1 | 2 | 1 | 2 | 4 | 1 | i.u. | 16 | 34 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
Seglare | Gren | Lopp | Summerad poäng | Finalplacering | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | M* | ||||
Bryony Shaw | RS:X | 7 | 6 | 4 | 6 | 8 | 7 | 5 | 1 | 5 | 10 | 59 | 7 | |
Alison Young | Laser radial | 7 | 10 | 2 | 2 | 2 | 11 | 6 | 8 | 4 | 8 | 60 | 5 | |
Saskia Clark Hannah Mills |
470 | 6 | 1 | 4 | 6 | 1 | 6 | 5 | 2 | 2 | 18 | 51 |
M = Medaljlopp; EL = Eliminerad – gick inte vidare till medaljloppet;
Seglare | Gren | Inledande omgång | Placering | Utslagning | Placering | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Danmark | Spanien | Portugal | Australien | Finland | Frankrike | Nya Zeeland | Ryssland | Sverige | Nederländerna | USA | Kvartsfinal | Semifinal | Final | ||||
Lucy MacGregor Kate MacGregor Annie Lush |
Matchracing | W | L | W | L | W | W | L | L | W | L | L | 7 Q | Ryssland L (2–3) |
Gick inte vidare | 7* |
Idrottare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Jack Laugher | 3 m | 330,00 | 27 | Gick inte vidare | |||
Chris Mears | 436,05 | 18 Q | 461,00 | 9 Q | 439,75 | 9 | |
Tom Daley | 10 m | 448,45 | 15 Q | 521,10 | 4 Q | 556,95 | |
Peter Waterfield | 412,45 | 23 | Gick inte vidare | ||||
Chris Mears Nick Robinson-Baker |
3 m parhoppning | i.u. | 432,60 | 5 | |||
Tom Daley Peter Waterfield |
10 m parhoppning | i.u. | 454,65 | 4 |
Idrottare | Gren | Kval | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering | ||
Rebecca Gallantree | 3 m | 299,25 | 16 Q | 267,10 | 18 | Did not advance | |
Hannah Starling | 298,25 | 17 Q | 313,95 | 13 | Did not advance | ||
Monique Gladding | 10 m | 301,45 | 19 | Gick inte vidare | |||
Stacie Powell | 287,30 | 20 | Gick inte vidare | ||||
Alicia Blagg Rebecca Gallantree |
3 m parhoppning | i.u. | 285,60 | 7 | |||
Sarah Barrow Tonia Couch |
10 m parhoppning | i.u. | 321,72 | 5 |
Idrottare | Gren | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaer | Återkval | Bronsmatch | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Motståndare Resultat |
Placering | ||
Martin Stamper | Herrarnas −68 kg | Osornio (MEX) W 5–2 |
Fejzić (SRB) W 8–3 |
Tazegül (TUR) L 6–9 |
Bye | Nikpai (AFG) L 3–5 |
Gick inte vidare | 5 |
Lutalo Muhammad | Herrarnas −80 kg | Negmatov (TJK) W 7–1 |
García (ESP) L 3–7 |
Gick inte vidare | Karami (IRI) W 11–7 |
Jeremjan (ARM) W 9–3 |
Gick inte vidare | |
Jade Jones | Damernas −57 kg | Gladović (SRB) W 15–1 |
Hamada (JPN) W 13–3 |
Tseng (TPE) W 10–6 |
Bye | Hou (CHN) W 6–4 |
||
Sarah Stevenson | Damernas −67 kg | McPherson (USA) L 1–5 |
Gick inte vidare |
Två brittiska spelare var automatiskt kvalificerade genom sin världsrankning, herrspelarna Andy Murray och Jamie Murray. Ytterligare två herrspelare kvalificerade sig och fyra damspelare tilldelades platser.
Spelare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Andy Murray | Herrsingel | Wawrinka (SUI) W 6–3, 6–3 |
Nieminen (FIN) W 6–2, 6–4 |
Baghdatis (CYP) W 4–6, 6–1, 6–4 |
Almagro (ESP) W 6–4, 6–1 |
Djokovic (SRB) W 7–5, 7–5 |
Federer (SUI) W 6–2, 6–1, 6–4 |
|
Andy Murray Jamie Murray |
Herrdubbel | i.u. | Melzer / Peya (AUT) L 7–5, 6–7(6–8), 5–7 |
Gick inte vidare | ||||
Ross Hutchins Colin Fleming |
i.u. | Benneteau / Gasquet (FRA) L 5–7, 3–6 |
Gick inte vidare |
Spelare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Elena Baltacha | Damsingel | Szávay (HUN) W 6–3, 6–3 |
Ivanovic (SRB) L 4–6, 6–7(5–7) |
Gick inte vidare | ||||
Anne Keothavong | Wozniacki (DEN) L 6–4, 3–6, 2–6 |
Gick inte vidare | ||||||
Heather Watson | Soler Espinosa (ESP) W 6–2, 6–2 |
Kirilenko (RUS) L 3–6, 2–6 |
Gick inte vidare | |||||
Laura Robson | Šafářová (CZE) W 7–6(7–4), 6–4 |
Sjarapova (RUS) L 6–7(5–7), 3–6 |
Gick inte vidare | |||||
Elena Baltacha Anne Keothavong |
Damdubbel | i.u. | Görges / Grönefeld (GER) L 3–6, 1–6 |
Gick inte vidare | ||||
Laura Robson Heather Watson |
i.u. | Kerber / Lisicki (GER) L 6–1, 4–6, 3–6 |
Gick inte vidare |
Spelare | Gren | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Motståndare Poäng |
Placering | ||
Andy Murray Laura Robson |
Mixeddubbel | Štěpánek / Hradecká (CZE) W 7–5, 6–7(7–9), [10–7] |
Stosur / Hewitt (AUS) W 6–3, 3–6, [10–8] |
Lisicki / Kas (GER) W 6–1, 6–7(7–9), [10–7] |
Azaranka / Mirnji (BLR) L 6–2, 3–6, [8–10] |
Triathlet | Gren | Simning (1,5 km) | Trans 1 | Cykling (40 km) | Trans 2 | Löpning (10 km) | Total tid | Placering |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alistair Brownlee | Herrarnas triathlon | 17:04 | 0:39 | 59:08 | 0:27 | 29:07 | 1:46:25 | |
Jonathan Brownlee | 17:02 | 0:38 | 59:11 | 0:28 | 29:37 | 1:46:56 | ||
Stuart Hayes | 17:17 | 0:39 | 59:04 | 0:35 | 33:29 | 1:51:04 | 37 | |
Lucy Hall | Damernas triathlon | 18:17 | 0:43 | 1:06:39 | 0:35 | 38.24 | 2:04:38 | 33 |
Vicky Holland | 19:22 | 0:41 | 1:07:23 | 0:31 | 34:58 | 2:02:55 | 26 | |
Helen Jenkins | 19:19 | 0:43 | 1:05:35 | 0:32 | 34:10 | 2:00:19 | 5 |
Kvotplatserna tilldelas i egenskap av värdnation.
Lagplatserna tilldelades i egenskap av värdnation.
Lagplatserna tilldelades i egenskap av värdnation.
|
|